Niepokoi Cię stan Twojej głowy ? Zgłoś się do trychologa!
DLACZEGO NAJSŁYNNIEJSZY SZAMPON PRZECIWŁUPIEZOWY TO ZŁY WYBÓR?
Dzięki szeroko zakrojonej akcji reklamowej szampon Head & Shoulders wydaje się być liderem w rankingu szamponów przeciwłupieżowych.
Problem w tym, że szampon ten w zasadzie nie leczy łupieżu, a co najważniejsze nie załatwia sprawy znalezienia przyczyny tego zjawiska trychologicznego. A żeby ustrzec się przed łupieżem trzeba go stosować naprawdę non stop, co dzień. Nie ma mowy o zmianie na inny szampon, bo łupież i tak powraca. Więc zataczamy błędne koło – bo wracamy do niego i myjemy znów…. i aż w końcu ten szampon doprowadza skórę do takiego stanu, że idziemy do trychologa.
7 na 10 klientów z łupieżem jest po tym właśnie szamponie! Jako trycholog nie mogę cicho siedzieć bo krew mnie zalewa jak widzę reklamy.
Dlatego tutaj chcę Wam pokazać dlaczego wybór takiego szamponu jest zły bo jego skład to świetna baza do środka czyszczącego do… armatury łazienkowej.
Oto jego skład, który przanalizuję:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Sodium Xylenesulfonate, Cocamidopropyl Betaine, Glycol Distearate, Sodium Citrate, Parfum, Dimethiconol, Piroctone Olamine, Sodium Benzoate, Dimethicone, Citric Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Hexyl Cinnamal, Linalool, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Trideceth-10, Sodium Salicylate, Triethylene Glycol, Propylene Glycol, CI 42090, CI 17200.
– zawartość procentowa składników jest opisana kolejnością od największej objętości, wg zasad receptury kosmetyków
Zatem idąc od początku, oprócz wody, największe stężenie mają:
❌na początku SLS i SLES
SLS (Sodium Lauryl Sulfate) – laurylosiarczan sodu – silnie myjący, pianotwórczy detergent
SLES (Sodium Laureth Sulfate) – etoksylowany laurylosiarczan sodu – substancja pokrewna SLS, trochę łagodniejsza – często sosowana której celem jest silnie spienianie
Obie te substancje mogą powodować świąd, podrażnienie skóry, rumień, zaburzenie płaszcza hydro-lipidowego skóry, bardzo silnie rozchylają łuskę włosa.
❌ nastepna pozycja Sodium Chloride czyli bazowa substancja wypełniająca, zwiększająca objętość produktu kosmetycznego
❌ Sodium Xylenesulfonate
hydrotrop, związek organiczny, który zwiększa zdolność wody do rozpuszczania innych cząsteczek
❌ Cocamidopropyl Betaine
Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli.
❌ Glycol Distearate bazowa substancja, emulgator, składnik umożliwiający powstanie emulsji.
❌ Sodium Citrate kolejna substancja bazowa – Regulator pH (funkcja buforująca). Sekwestrant, reaguje i tworzy kompleksy z jonami metali, które mogą wpływać negatywnie na wygląd i/lub stabilność produktu kosmetycznego, dzięki czemu pozytywnie wpływa na trwałość kosmetyku.
❌ Parfum – bliżej nieokreślona mieszanina zapachowa, wzmacnia zapach produktu i / lub perfumuje skórę/ włosy
❌ Dimethiconol – substancja bazowa, Gasi pianę, powoduje zmniejszenie ilości powstającej piany w kosmetykach myjących. Modyfikator reologii, wpływa na konsystencję, powodując spadek lepkości kosmetyku. Poprawia właściwości aplikacyjne, ułatwia rozprowadzanie kosmetyków na skórze i włosach.
I dopiero Piroctone Olamine czyli pierwszy składnik o działaniu przeciwłupieżowym, jako jedyny.
A co mamy dalej?
❌ silikon – Poprawia właściwości aplikacyjne preparatu, ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. (Dimethicone)
❌ kolejne modyfikatory reologii – Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride – wpływa na konsystencję kosmetyków. Zagęszcza i zwiększa lepkość preparatu.
❌kolejnych środków powierzchniowo czynnych czyli detergentów- , TEA-Dodecylbenzenesulfonate, jest składnikiem kosmetycznym z grupy surfaktantów, który działa jako środek myjący i emulgujący. Jest to związek organiczny o właściwościach powierzchniowo czynnych; może powodować podrażnienia skóry; Trideceth-10 – też mimo ogólnie przyjętego pozytywnego wpływu może jednak podrażnac skórę.
❌potencjanych alergenów zapachowych – Hexyl Cinnamal
❌ alergenów zapachowych- Linalool
❌konserwantów – Sodium Benzoate
❌ Triethylene Glycol – jest rozpuszczalnikiem np. substancji zapachowych, a także maskującym niepożądane zapachy w kosmetyku. Jest substancją wiążącą roztwory wodne i pomaga je połączyć ze składnikami tłuszczowymi, reguluje lepkość kosmetyków, pomaga przeniknąć substancjom aktywnym w głąb skóry. Składnik podejrzewany o toksyczność ze względu na możliwe uwalnianie szkodliwego dioksanu. Niezalecany w produktach dla kobiet w ciąży i dzieci, preparatach do higieny jamy ustnej, na okolice oczu i ust. Nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę.
❌barwników- CI 42090, CI 17200
A więc jak widać szampon jest silnie detergentowy, nie spełnia swojej roli, a jego rozpoznawalność to marketing i agresywne szorowanie skóry, żeby tłumić problem jakim jest łupież.
Jeśli borykasz się z przewlekłym łupieżem, pamiętaj – udaj się do trychologa. Należy znaleźć przyczynę tego problemu i wprowadzić skórę w stan ukojenia oraz homeostazy.